Nahlédnete-li do položky betonové ploty ceník, zjistíte, že firmy, které toto zboží nabízejí, poskytují i montáž na klíč. A v tomto momentu to začne v hlavě šrotovat zejména kutilům, kteří si rádi dělají většinu věcí sami, sestavují si nábytek, staví zídky, budují pergoly a pískoviště nebo třeba garážová stání pro auta.
Výroba nábytku a výstavba pergoly však nevyžaduje takové pracovní nasazení a hlavně techniku, jaká je potřebná právě u betonového oplocení. Co tím máme na mysli?
Vykopat díry pro sedmdesát sloupků je hračka – ano, to je pravda, ale je to hračka pro profesionály, kteří k tomu mají potřebnou techniku. Když se do toho pustí amatérský kutil s běžným ručním nářadím, bude se dřít jako soumar celý měsíc. Jen si to zkuste, vykopat jednu jámu 80 cm hlubokou pro jeden sloupek, a změřte si čas, jak dlouho vám to bude trvat a vynásobte počtem sloupků, což bývá u plotu kolem parcely těch padesát až osmdesát.
Plot se staví jako skládačka bez malty – to je také pravda, a některá instruktážní videa vám k tomu ještě s úsměvem na rtu poradí, že to zvládne každý. Jenže se zapomíná na to, že každá z desek váží téměř metrák, a že je musíte všechny zvednout do výšky, než je vsunete do drážek mezi sloupky. A zvedat metrák těžkou desku ve dvou lidech je nesmírně náročné a také riskantní – zavání to těžkým úrazem a rozlomením desky při pádu na zem. Profesionálové k tomu využívají autojeřáby nebo speciální elektrické kladkostroje umístěné na trojnožce z ocelových trubek.
Složení materiálu na stavbu je rychlé – když si objednáte stavební materiál pro výstavbu betonového plotu, přijede kamion a v jeho útrobách bude deset nebo dvacet palet naložených betonovými deskami a sloupky. Každá z nich bude vážit něco kolem tuny. A jak dopravíte palety od silnice na váš pozemek? Profesionálové na to mají nakladač či vysokozdvižný vozík, a vy?