Rozhledny – kdybychom měli začít zvažovat nad tím, kde všude se uplatní točité schody, zřejmě vás také jako první referenční bod napadnou rozhledny. Na těchto stavbách jsou točité schody typickým prvkem, vnímáme je tam jako naprosto přirozenou součást samotné stavby, ať už se jedná o rozhlednu ze dřeva, z kamene, z betonu nebo v podobě ocelového stožáru mobilního operátora. Mimochodem Petřínská rozhledna je jednou z nejznámějších rozhleden v republice a tam se lidé na točitém schodišti promenádují již déle, než sto třicet let.

spirálové schody

Podkrovní prostory – představte si, že vlastníte dům, přízemní, s půdou, která dosud nebyla obývána, ale šlo pouze o odkládací prostor pro nějaké staré haraburdí. Například jste takový dům zdědili po prarodičích. V domě je vchod do úzké chodby a na půdu nyní vede pouze dřevěný žebřík z poměrně malého přízemního prostoru. Kdybyste na půdu nechali zhotovit klasické přímé schodiště, případně lomené, zaberete tím poměrně mnoho prostoru a ukrojíte jej jak z přízemí, tak i z půdy, tedy budoucího podkroví.

točité schodiště

Ovšem pokud zde necháte postavit točité schody, budete k tomu potřebovat pouze jeden metr čtvereční, možná o malinko víc, ale rozhodně výrazně méně, než u přímého schodiště. Propojíte tím přízemí s podkrovím velmi elegantně a navíc to bude i dobře vypadat. A možná tím inspirujete i vaše přátele, kteří něco podobného budou chtít mít doma také.

Vícepatrové stavby – točitá schodiště najdou uplatnění i tam, kde se propojuje více pater na jednom místě. Takže třeba tak, že v přízemí vstoupíte do tubusu schodiště a dle libosti vystoupáte až do druhého patra, anebo sestoupíte do suterénních prostor, kde se nachází prádelna a dílna. Výhoda tohoto řešení opět spočívá v tom, že se vše odehrává na relativně malém prostoru jednoho čtverečního metru, kudy se posouváte nahoru nebo dolů dle libosti.