Také se vám někdy stává, že se potkáte na ulici s kamarádem, například spolužákem ze školy, a namísto, abyste jej spontánně pozvali k sobě domů na návštěvu a strávili tu hezký večer, zajdete raději do restaurace a zbytečně tu utratíte pět stovek, i když víte, že doma snadno nachystáte občerstvení levněji a v lepším rozsahu? Zdráháte se jej domů pozvat jen kvůli tomu, že váš koberec v obýváku není zrovna reprezentativní, a spíše připomíná bezdomovecké hnízdo?
Koberce jsou zařazovány mezi nejoblíbenější podlahové krytiny, což prokazuje i obrovský zájem o jejich prodej, poskytují výjimečné pohodlí, jako žádná jiná krytina, ovšem není to zadarmo. Respektive nejde tu ani tak o peníze, jako spíše o monitoring stavu kobercových vláken a včasný zásah v případě jejich znečištění. Kdo si toto „hlídá“ a včas objednává čištění koberců dle ceníku, může si na návštěvu pozvat v podstatě kohokoli a kdykoli.
Jenže ne každý k tomu přistupuje takto zodpovědně, jsou domácnosti, kde se pravidelně chodí naboso nebo v ponožkách, a přitom se tu koberec pouze vysává vysavačem. To je podobné, jako kdybyste vaše propocené ponožky namísto praní pouze vyklepávali z okna od prachu, a nosili je prakticky nepřetržitě po celý rok. Mezi kobercová vlákna se zanese váš pot, a ten se jako lepidlo přichytí na každé z nich, a vysavač si s ním neporadí, proto se také stává, že tam, kde se koberce pouze luxují, častokrát svým odérem připomínají nemytá bosá chodidla.
Nepodceňujte tento problém a uvědomte si, že spolu s ním se na koberci usazuje i mastnota, rozptýlená do ovzduší při přípravě pokrmů, a tato kombinace mastného prachu a potu je živnou půdou pro bakterie, o jejichž působení se dozvíme díky nepříjemnému štiplavému sirnému zápachu. A také si uvědomte, že klasický sáčkový vysavač zdaleka nevysaje všechen prach, a že se tu proto velmi snadno vytváří vyšlapané šedavé cestičky.